Atrij Kavane Livadić (u slučaju kiše: Župna crkva sv. Anastazije)
Srijeda, 28.8. u 20 sati
Ulaz slobodan!
ŽIVOTOPIS
Ieva Pranskutė (violina), nova predavačica na Youngmasteru, i samoborski glazbenik Mislav Brajković (violončelo) čine Xylos Duo, ansambl koji je očarao publiku širom svijeta svojim uzbudljivim nastupima, spajajući bogatstvo klasične glazbe s živahnošću suvremenih kompozicija. Od svog osnutka prije devet godina, ovaj dinamični duo razvio je duboku glazbenu povezanost koja je vidljiva u svakoj noti koju sviraju, bilo na velikim pozornicama kao što su Wiener Musikverein i Wiener Konzerthaus, ili u intimnijim okruženjima.
Ieva Pranskutė, litavska violinistica, započela je svoju glazbenu karijeru sa šest godina, a nakon toga je nastupala globalno, uključujući rad s Kremerata Baltica i poznatim umjetnicima poput Gidona Kremera i Marthe Argerich. Obrazovana u Beču kod majstora poput Pavela Vernikova, Ieva je osvojila brojne međunarodne nagrade. Njezini nastupi uključuju prestižne lokacije poput bečkog Hofburga i Wigmore Halla u Londonu, a prepoznata je i za promicanje litavske kulture na međunarodnoj razini.
Mislav Brajković stekao je značajna priznanja, uključujući četiri “Oscara znanja” Ministarstva obrazovanja Republike Hrvatske. Pobjednik je natjecanja kao što su CARSA i Antonio Janigro Međunarodna natjecanja, a studirao je u Zagrebu i Beču, gdje je postigao izvrsnost u čelu i komornoj glazbi. Nastupao je u velikim dvoranama poput Wiener Musikvereina i Muziekgebouwa u Amsterdamu te je osnivač nekoliko ansambala.
Zajedno, Ieva i Mislav stvorili su svestran ansambl koji rezonira s publikom svih dobnih skupina. Xylos Duo ne samo da nudi fascinantne nastupe, već pruža i iskustvo koje nadmašuje granice tradicionalne klasične glazbe. Njihova predanost glazbenoj raznolikosti – od klasičnih majstorskih djela do suvremenih komada – osigurava da su njihovi nastupi i bezvremenski i relevantni. Nagrađeni su nagradom Kodály na ISA Prague-Vienna-Budapest Festivalu za izvanredno izvođenje dua op. 7.
Kao članovi različitih ansambala, uključujući Doreen Quartet i Xylos Trio, Ieva i Mislav nastavljaju pomicati granice klasične glazbe, stječući priznanja i nadahnjujući publiku širom svijeta. Njihovi nastupi, dokumentirani u brojnim radijskim i televizijskim produkcijama diljem Austrije i Litve, svjedoče o njihovom iznimnom talentu i posvećenosti svom zanatu.
Na svakom nastupu, Ieva i Mislav pozivaju svoju publiku da započne glazbeno putovanje, stvarajući atmosferu u kojoj magija glazbe oživa, a bogate tradicije klasične glazbe besprijekorno se spajaju s energijom sadašnjosti.
PROGRAM: Diljem svijeta
W.A. Mozart (1756-1791): Duo u G-duru, K423
G.B. Cirri (c. 1720 – c. 1820): Duo br. 4
P. Vasks (1946- ): Castillo Interior
A. Šenderovas (1945-2019): Dialogues
O. Kukal (1964- ): Duo za violinu i violončelo
A. Igudesman (1973- ): Dua
Wolfgang Amadeus Mozart bio je plodan i utjecajan austrijski skladatelj klasične ere, poznat po svojoj majstoriji u različitim glazbenim oblicima, uključujući simfonije, opere, komornu glazbu i koncerti. Duo u G-duru, K. 423, napisan je za violinu i violu. Ovaj komad dio je seta od dva dua (K. 423 i K. 424) koje je Mozart komponirao 1783. godine kako bi pomogao svom prijatelju Michaelu Haydnu, koji nije bio u mogućnosti završiti narudžbu za šest takvih dua. Djelo je posebno istaknuto zbog ravnoteže između violine i viole, pokazujući Mozartovu vještinu u stvaranju angažirane i uravnotežene komorne glazbe za ova dva instrumenta.
Gioachino Battista Cirri (oko 1720–oko 1808) bio je talijanski skladatelj i violončelist koji je dao značajan doprinos baroknoj i ranoj klasičnoj glazbi. Njegov Duo br. 4, napisano za violončelo i continuo, odražava njegov virtuozni stil i inovativni pristup komornoj glazbi. Ovo djelo ističe se složenim dijalogom između violončela i pratnje continuo, pokazujući Cirrijevu vještinu u spajanju liričnih melodija s kompleksnim, tehnički zahtjevnim odjeljcima. Duo odražava prijelaz iz baroka u klasičnu estetiku, ističući Cirrijevu sposobnost da poveže izražajnu dubinu s strukturnom jasnoćom, čineći ga značajnim djelom u repertoaru za violončelo i komornu glazbu.
Pēteris Vasks je renomirani latvijski skladatelj poznat po svojoj duboko duhovnoj i evocirajućoj glazbi, koja često odražava teme prirode, ljudske borbe i nade. Njegovo djelo Castillo Interior, napisano za solo čelo, inspirirano je spisima sv. Terezije Avilske, posebno njezinim mističnim djelom “Unutarnji dvorac”. Kompozicija je meditativno i introspektivno putovanje, istražujući unutarnje duhovne sfere kroz niz od sedam stavaka koji odgovaraju sedam fazama duhovnog razvoja opisanim od strane sv. Terezije. Castillo Interior karakterizira svoje dojmljive melodije, bogate teksture i upotreba proširenih tehnika, stvarajući snažnu i kontemplativnu atmosferu koja izaziva izvođača tehnički i emotivno.
Anatolijus Šenderovas bio je istaknuti litavski skladatelj slavljen zbog svoje emocionalno napete i duboko izražajne glazbe, koja često crpi iz njegove židovske baštine i kulturne povijesti Istočne Europe. Njegovo djelo Dialogues je značajan primjer njegova rada, napisano za violinu i čelo, i pokazuje njegovu sposobnost stvaranja intenzivnih, intimnih glazbenih razgovora između instrumenata. Kompozicija se odlikuje bogatim harmonijskim jezikom i dramatičnim kontrastima, gdje se dva instrumenta upuštaju u kompleksnu, ponekad konfrontacijska, razmjena. Dialogues istražuje teme komunikacije, sukoba i pomirenja, odražavajući Šenderovasovo šire zanimanje za ljudsko stanje i moć glazbe da prenese duboka emocionalna iskustva.
Oleg Kukal bio je češki skladatelj poznat po svojim inovativnim i evocirajućim doprinosima suvremenoj klasičnoj glazbi. Njegov Duo za violinu i violončelo je značajno djelo koje ističe njegovu sposobnost spajanja tradicionalnih formi s modernim senzibilitetom. Komponirano s naglaskom na interakciju između dva instrumenta, duo nudi raspon tekstura i dinamike koje omogućuju violini i čelu da zasjaju pojedinačno i u harmoniji. Djelo je karakterizirano složenim kontrapunktom, bogatim harmonijskim jezikom i izražajnom dubinom, pokazujući Kukalovu sposobnost stvaranja angažirane komorne glazbe koja izaziva izvođače dok fascinira publiku.
Aleksandar Igudesman je suvremeni skladatelj i violinist poznat po svojim inventivnim i žanrovski miješanim kompozicijama koje često spajaju klasičnu sofisticiranost s duhovitim elementima humora i teatra. Njegovo djelo Dua je uvjerljiv primjer njegova kreativnog pristupa, komponiran za violinu i različite druge instrumente, uključujući čelo. Ova zbirka dua prikazuje Igudesmanovu sposobnost spajanja virtuozičnih zahtjeva s angažiranim, često duhovitim glazbenim dijalozima. Djela u Duos odražavaju njegovu sklonost miješanju tehničke briljantnosti s zabavnim, narativno vođenim elementima, pružajući izvođačima prilike za izražajnu dubinu i angažiranu scensku prisutnost. Djelo je cijenjeno zbog svog inventivnog korištenja formata dua, nudeći svjež pogled na komornu glazbu kroz Igudesmanovu jedinstvenu kombinaciju duhovitosti, emocija i tehničke vještine.